-

Niyazi Koyuncu Kimdir - kaç yaşında - Nevruz'a neden katıldı?

22 Mart 2013 Cuma yazildi.
Sponsorlu Bağlantılar


Niyazi Koyuncu, 1984 yılında Artvin’in Hopa ilçesinde dünyaya geldi. Lise eğitimini doğduğu ilçe’de Hopa Lisesinde okuyarak tamamladı. Karadeniz Teknik Üniversitesini okudu fakat eğitimini burada tamamlayamadı. Ardından Üniversite eğitimini tamamlamak için Eskişehir’e gitti ve sanata olan merakından dolayı sanat bölümünü bitirdi. Diyarbakırda düzenlenen Nevruz kutlamalarına katıldığı için büyük tepki aldı..


Diyarbakır Belediyesi’nin organize ettiği Nevruz etkinliğine katılan Karadeniz müziğinin temsilcilerinden Niyazi Koyuncu , izlenimlerini Jurnal'de paylaştı.

Koyuncu, ilk kez bir nevruz etkinliğine katıldığını açıklayarak , anadilde şarkı söylediğini ve Diyarbakırlıların kendisini bağrına bastığını söyledi. Koyuncu sosyal medyadan kendisine yönelik hakaret mesajlarına ise "yazıklar olsun" sözleriyle tepki verdi.


NEVRUZ ETKİNLİĞİ İÇİN ARADIKLARINDA TEREDDÜTSÜZ KABUL ETTİM

 İlk katıldığım Nevruz Kutlamasıydı. Ben sanatla uğraşan biriyim, sanatçı diyemiyorum, kendime. Benim ülkemde yaşanan her olaya insani açıdan baktım, siyasi açıdan değil. Sadece insani açıdan bakınca, geçtiğimiz günlerde Sinop'ta yaşanan olaylar, linç kültürü, tahammülsüzlük beni korkutuyor. Nevruz için beni aradıkları zaman tereddüt etmeden kabul ettim. Sahnede olduğum sırada zaman zaman suiistimal edildiğim birkaç an olsa da bu etkinlikte olmaktan mutluyum. Bu ülkede yeterince kan döküldü. Bunun durması için her çabayı desteklemek zorundayım. Benim ülkem, tüm insanların birlikte yaşayabileceği bir coğrafya. Bugün de buna inandın. Farklılıklar bizim bağımızdır
ANADİLİMDE ŞARKILAR SÖYLEDİM, ORADAKİ İNSANLAR BENİ BAĞRINA BASTI
 Barış süreci yaşanıyor olmasaydı, böyle bir süreçte olmasak böyle bir davet olur muydu, siz katılır mıydınız?
 Barış varsa ben orada olmak isterdim, yeterince kan gördük, yeterince insan öldü. Biz Karadenizli olarak orada oldum, anadilimde şarkı söyledim, oradaki insanlara, onlar da beni bağırlarına bastı.

İLK KEZ BİR NEVRUZ ETKİNLİĞİNE KATILDIM
 İnanılmaz bir kalabalık vardı, biraz hislerinizi alabilir miyim, o sahnede neler yaşadınız?
 Bu kadar beklemiyordum haliyle. İlk katıldığım Nevruz etkinliğiydi. Heyecan vardı haliyle. ;O kadar kalabalık önünde şarkı söylemek o insanlara kardeşliği barışı anlatmak önemliydi. Herkes misafirperverdi.
Şarkılarınızı biliyorlar mıydı?
 Biliyorlardı.
 Kürtler arasında hayranlarınız çok mudur?
 Bence müzik evrensel. Kendime hayran seçene biri değilim. Müzik bir araç, kardeşliğe barışa dair bir araç. Müziğin milliyeti olamaz. Evet, Kürt arkadaşlar bağrına bastı, yarın Ege'de her yerde şarkımızı söyleriz.
Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, umarız Birgün Karadeniz'de Kürtçe şarkılar söylenir, alkış tutulur, var mı ihtimal?
 İnşallah olur. Savaşarak bir yere varamayız. Savaş halinde olmayı kabul edemiyorum Karadenizli olarak. Bu temenniler yerini bulsun.

ORADA LAZCA ŞARKI SÖYLEDİM DİYE BÖLÜCÜ MÜ OLDUM, YAZIKLAR OLSUN!
 Peki desteklendin mi?
 Sosyal medyada bana destek ve köstek mesajları da geldi. Onlar adına ben utanıyorum. Küfretmek vatanseverlik değildir, hangisi benim kadar vatansever merak ediyorum. Bugün sosyal medyada attılar tuttular, yarın başkasına yaparlar, yıllardır bu zihniyet hâkim olduğu için bir arpa yol alamadık. Ben Diyarbakır'a gelip Lazca şarkı söyledim diye Lazlığımı mı kaybettim, Kürt mü oldum, bölücü mü oldum, ne oldum? Ben birleştirici olmaya çalışıyorum. Bu zihniyete yazıklar olsun. Küfürlü mesajlar vardı, bize yakışmaz. Bana küfür etmek vatanseverlik değildir. Dinleyenler elini vicdanına koysun. Yarından sonra umut dolu günlerimiz olacak.

KAYNAK: ahaber

0 yorum :

Lütfen Yorumunuzun anlaşılır ve imla kurallarına uygun olmasına dikkat ediniz.

-