-

Apple ile Samsung'un gülücük işareti :) savaşı

20 Aralık 2011 Salı yazildi.
Sponsorlu Bağlantılar

İki şirketin Mannheim Eyalet Mahekemesi'nde süren patent anlaşmazlığı davasında bu kez de sanal yazışmalarda en çok sevilen işaretlerden biri olan "Smiley" (gülücük) sembolünün yazılış şeklinde patentin kime ait olduğu gündeme geldi. ":)" işaretinin grafik versiyona ulaşmak için geliştirilen kısa yolun kime ait olduğu konusunda anlaşamayan iki şirketin davasında, Koreli üretici Samsung Apple'ı ayrıca son iPhone 4S modelinde toplamda altı patent hakkını ihlal etmekle suçluyor.
Devler :) işaretini paylaşamıyor
Samsung, ":)" sembolünün taşınabilir cihazlarda hangi işaretlerle elde edilebileceğine ilişkin Avrupa patentini bundan on yıl önce almıştı. Samsung'un 2001 tarihli "EP1215867" dosya numaralı patent başvurusunda kısa mesaj yazarken ya da sanal sohbet sırasında mobil cihazın klavyesine "*^_^*" işaretleri girilerek gülücük sembolüne ulaşılabileceği tarif ediliyor.

Bu arada Samsung'un iPhone 4S'nin satışını durdurmak için açtığı davaların en az üçünün düşmesi bekleniyor. Çünkü patent ihlali olduğu ileri sürülen iPhone 4S ve iPad 2'deki A5 işlemciler Samsung'a ait. Apple, Samsung'un son olarak "Galaxy Tab 10.1" modelinin Almanya'da satışını yasaklatmış, Samsung da bunun üzerine Noel alışverişi dönemini kaçırmamak için tasarımını biraz değiştirdiği modeli büyük bir hızla üreterek "Galaxy Tab 10.1N" adıyla önceki günlerde piyasaya sunmuştu.

0 yorum :

Lütfen Yorumunuzun anlaşılır ve imla kurallarına uygun olmasına dikkat ediniz.

-