-

2013 YGS sonuçları - tıkla öğren - sonuc.osym.gov.tr

1 Nisan 2013 Pazartesi yazildi.
Sponsorlu Bağlantılar


Üniversite adayları Yükseköğretime Geçiş Sınavı (2013-YGS)sonuçlarını ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecekler.


Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nden (ÖSYM) yapılan açıklamada, 24 Mart 2013 tarihinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavına (2013-YGS) girerek sonuçlarını bekleyen 1 milyon 805 bin 125 aday ve ailelerinin heyecanlı bekleyişini en kısa sürede bitirebilmek amacıyla tüm ÖSYM personelinin sınavın yapıldığı tarihten bu yana 24 saat büyük bir özveri ile çalışarak sınav sonuçlarını 1 Nisan 2013 tarihinde açıklama aşamasına getirdiği belirtildi. "2013-YGS süreci Eylül 2012'de başlamış ve bugün itibarıyla sona ermiştir" denilen açıklamada, "2010 yılında bir kopya skandalı sonrası devralınan ÖSYM'nin, tarihinde ilk kez 1 hafta gibi kısa sürede sonuçları açıklayabilir bir noktaya gelmiş olması, tümüyle bir ekip çalışmasının sonucudur" ifadelerine yer verildi. ÖSYM'de devam eden yeniden yapılanmaya ilave olarak sonucun açıklanmasını hızlandıran bazı detayları da kamuoyu ile paylaşan ÖSYM'nin açıklamasında şunlar belirtildi:
"-2-15 Ocak 2013 tarihleri arasında kabul edilen başvuruların süresinin uzatılmamış olması, işlem-zaman çizelgesine göre yürüyen süreçte gecikmeleri ve aksamaları önlemiştir.
-Sınav görevlileri dâhil sürece destek veren tüm birimlerin eş güdümünün sağlanması süreci hızlandırmıştır.
-Bina Sınav Sorumlularının eğitilmesi sayesinde sınav sorunsuz olarak uygulanmıştır.
-Sınav salonlarında sınavın uygulanmasının kamera ile kayıt altına alınmasıyla salonda ortaya çıkması olası sorunların görevlilerin de yardımıyla hemen çözülmesi sağlanmış, kural ihlallerinin önüne geçilmiştir.
-İlk kez 2011-YGS ile uygulamaya konulan "Cevap Kâğıtlarına Kırmızı Kutu" uygulaması sınav görevlileri tarafından başarıyla uygulanmıştır.
-İlk kez bu sınavda uygulamaya konulan Soru Kitapçıkları üzerinde "Karekod Etiket" uygulaması, sürecin hızlanmasına yönelik başarılı sonuçlar ortaya çıkarmıştır.
Sınav Evrakı Teslim Alma ve Tarama Süreci ile Optik Okuma ve Değerlendirme ve Yedek Sınav Evrakı Yönetimi Süreçleri yeniden tanımlanmış, evrak kabul noktalarının sayısı artırılmıştır.
-Adaylardan gelen eleştiriler dikkate alınarak kırtasiye gereçlerinin kalitesi artırılmış ve kalem, silgiye ilişkin sorunlar minimize edilmiştir.
-Cevap kâğıdı tarayıcılarının ve optik okuyucuların kapasiteleri %40 oranında artırılmıştır.
-Tarama ve optik okuma eş zamanlı yapılmıştır.
-Optik okuma süreci geliştirilen yazılım desteği ile iyileştirilmiştir.
Değerlendirme işlemi iki farklı yazılım ile doğrulanarak sonuçlandırılmıştır."
Tüm bu işlemlerin yanında sonuçların kısa sürede açıklanmasının temel nedeninin, ÖSYM'nin tüm birimlerinde tam bir takım ruhu ile çalışması olduğunun belirtildiği açıklamada, 2013-YGS'de ÖSYS'ye başvuran aday sayısının 1 milyon 924 bin 563, sınava giren aday sayısının 1 milyon 805 bin 125, sınavsız geçiş için başvuran aday sayısının 71 bin 746, ceza infaz kurumlarında sınava giren aday sayısının 2 bin 327, kullanılan bina sayısının 6 bin 467, kullanılan salon sayısının 100 bin 452, sınavda görev yapan görevli sayısının 282 bin 542, sınav evrakının taşınması için kullanılan kutu sayısının 56 bin 670, sınav evrakı naklinde kullanılan araç sayısının 75, şehir içi nakliye aracı sayısının 3 bin 150, oluşturulan Sınav Koordinasyon Kurulu sayısının 163, görevlendirilen sınav denetçisi (ÖSYM Temsilcisi) sayısının ise 2 bin 726 olduğu bildirildi.
-TEMEL MATEMATİKTE BİR SORU İPTAL-
Açıklamada, "2013-YGS Sonuçlarının Açıklanması" başlığı altında şu bilgilere yer verildi:
"24 Mart 2013 tarihinde yapılmış olan 2013-Yükseköğretime Geçiş Sınavında Temel Matematik Testinde yer alan Temel Soru Kitapçığı 30. sorusu ÖSYM Yönetim Kurulu'nun 29 Mart 2013 tarih ve 2013/07.02 sayılı kararı ile iptal edilmiştir. Temel Matematik testinde en az bir işareti bulunan adayların 30. soruya doğru yanıt verdikleri kabul edilerek değerlendirme yapılmıştır."
-DİN DERSİ SORULARINA AÇIKLAMA-
ÖSYS Kılavuzunda açıklandığı üzere adaylara 5 adet Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorusunun yöneltildiğinin hatırlatıldığı açıklamada, "Yükseköğretim Genel Kurulu'nun 01 Şubat 2013 tarihli toplantısında ortaöğretim kurumlarında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini almak zorunda olmayan veya farklı müfredat ile alan öğrencilere mahsus olmak üzere (İmam Hatip Okulları öğrencileri/mezunları hariç), 2013-YGS Sosyal Bilimler Testinde yer alan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularından bu öğrencilerin muaf tutulmasına ve söz konusu öğrencilere Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları yerine YGS'de Sosyal Bilimler Testinde yer alan Felsefe alanından 5 soru sorulmasına karar verilmiştir" denildi. Bu doğrultuda; 2013-YGS Sosyal Bilimler Testinde toplam 45 soru sorulduğunun ifade edildiği açıklamada, "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini yasal olarak almak zorunda olan tüm adayların değerlendirmelerinde; Sosyal Bilimler Testinin ilk 40 sorusunu değerlendirmeye alınmıştır. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini yasal olarak almak zorunda olmayan veya farklı müfredat ile alan öğrenciler; Sosyal Bilimler Testinin 41., 42., 43., 44. ve 45. felsefe alanı sorularına verdikleri yanıtlar göz önünde bulundurularak değerlendirmeye alınmışlardır. Sosyal Bilimler Testi alanında 36., 37., 38., 39. ve 40. cevap alanlarında herhangi bir işareti olanların değerlendirme işlemleri ilk 40 soru üzerinden yapılmıştır. Cevap kağıdının 36., 37., 38., 39. ve 40. cevap alanlarında herhangi bir işareti bulunanlar, aynı zamanda cevap kâğıdının 41., 42., 43., 44. ve 45. cevap alanlarında da işaretleme yapmışlarsa bu adayların 36-40 arası işaretlemeleri değerlendirmeye alınmış ve 41-45 arası işaretlemeleri dikkate alınmamıştır" denildi.
-CEVAP KAĞITLARI DA ERİŞİME AÇILACAK-
Açıklamada 2013-YGS sonuçlarının 01 Nisan 2013(bugün) saat 16.00'dan itibaren https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden TC Kimlik Numarası ve şifreleri ile öğrenilebileceğinin ifade edildiği açıklamada, "Sınava giren adayların soru kitapçıkları ile cevap kâğıtları da saat 16.00'dan itibaren erişime açılacaktır. Adaylar kendi cevap kâğıtlarının görüntüsünü, ÖSYM'nin http://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile erişebileceklerdir. Ayrıca; sınavda kendi cevap kâğıtlarına kodladıkları soru kitapçığı numarasına ve bu kitapçıkta yer alan sorulara da http://skgs.osym.gov.tr İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ile erişebileceklerdir. Adaylar, sisteme giriş yaptıktan sonra, ilgili sınavı ve görüntülemek istedikleri soru numarasını seçtiklerinde ekranda soru kökünü, cevap seçeneklerini ve sorunun doğru cevabını görebileceklerdir" ifadelerine yer verildi.
-LYS BAŞVURU SÜRECİ-
Açıklamada LYS Başvuru süreci ile ilgili olarak da şu bilgiler verildi:
"YGS puanlarının en az birinden 180 ve üzerinde puan alan adaylar Lisans Yerleştirme Sınavına başvurmaya hak kazanmıştır. Bu adaylar, 22-29 Nisan 2013 tarihleri arasında LYS'lere başvurabileceklerdir. LYS'ler için ayrı bir kılavuz bulunmamaktadır. 2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kılavuzu, ÖSYS ile ilgili tüm ilke ve kuralları kapsamaktadır. Adayların başvuru yapmadan önce bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir. LYS başvuruları bireysel olarak İnternet aracılığı ile yapılabilir. Dileyen adaylar 2 TL hizmet ücreti ödeyerek Başvuru Merkezi aracılığıyla da başvuru yapabilirler. LYS'lere katılma hakkı elde eden adaylar, hesaplanmasını istedikleri LYS puanına uygun istedikleri sınava katılabilirler. Adayların en az iki LYS'ye girmeleri yararlarına olacaktır.
Adayların yapmaları gereken işlemler şunlardır:
-Girecekleri LYS'lere karar vermek,
-LYS ücretlerini ÖSYS kılavuzunda belirtilen bankalardan birine yatırmak (Adaylar kredi kartı ile de sınav ücretini ödeyebileceklerdir.),
-Hangi sınav merkezinde girmek istediklerine karar vermek,
-İnternet veya Başvuru Merkezi aracılığı ile başvurularını yapmak.
LYS'ler 81 il merkezinde ve Lefkoşa'da yapılacaktır. Adaylar girmek istedikleri LYS'lerin tümüne aynı merkezde gireceklerdir. Her aday 2 sınav merkezi tercihi yapabilecektir.
İnternet üzerinden başvuru yapan adaylar; 'Başvurunuz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir' uyarısını mutlaka görmelidir. Aksi takdirde başvuru yapılmamış demektir. ÖSYM başarısız kayıt işleminden sorumlu değildir. Adaylar başvuru sonunda, başvuruya ilişkin belgeyi sistem üzerinden edinmeli ve yerleştirme işlemine kadar saklamalıdır." 

0 yorum :

Lütfen Yorumunuzun anlaşılır ve imla kurallarına uygun olmasına dikkat ediniz.

-