-

Hacettepe Üniversitesi Gençler Meydana Derneği protestosu

18 Mart 2013 Pazartesi yazildi.
Sponsorlu Bağlantılar


Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Yerleşkesi’nde, Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Toplantısı’nı protesto eden 13 öğrenci gözaltına alındı.


”Gençler Meydana Derneği” üyesi olduklarını belirten öğrenciler, ÜAK Toplantısı’nın yapıldığı Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Yerleşkesi’nde toplandı.

Burada basın açıklaması yapan grup, sloganlar atarak rektörleri protesto etti.

Açıklamanın ardından üniversiteye girmek isteyen gruba, polis müdahale etti. Güvenlik güçlerine direnen öğrencilerden 13’ü gözaltına alındı.
Hacettepe Üniversitesi'nde olaylar çıktı
Genç-Der üyesi öğrenciler, kapalı kapılar ardında toplantılar yapılamayacağını belirtirlerken, "Öğrenciler olmadan, üniversitelerde dahi herhangi bir karar alınamaz. İşte biz bu yüzden YÖK’ü kapatacığız diyoruz" dediler.

" YÖK’ü kapatacığız diyoruz"

Rektörlerin Üniversiteler arası kurul toplantısının olduğu salona gitmek isteyen öğrencilere polisle birlikte üniversitenin güvenlik görevlileri engel oldu. Bu sırada yapılan müdahale sırasında arbede çıktı. Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Kampüsü önünde toplanan yaklaşık 10 kişilik Genç-Der üyesi üniversitelilerin YÖK’ü protesto eylemi, bir süre sonra arbedeye dönüştü. İzinsiz gösteriye Çevik Kuvvetpolisi engel oldu. Bu sırada üniversiteliler yaka paça çevik kuvvet otobüsüne bindirilerek gözaltına alındı. Üniversiteli öğrenciler, "kapalı kapılar ardında toplantılar yapılamaz. Öğrenciler olmadan, üniversitelerde dahi herhangi bir karar alınamaz. İşte biz bu yüzden YÖK’ü kapatacığız diyoruz. YÖK başkanı madem bu kadar korkuyor, o zaman televizyonlara çıkıp, boy boy fotoğraf çektirmeyecek. Açıklama üzerine açıkama yapmaycak. Biz enç-Der olarak YÖK’ü kapatacağımızı söylüyoruz. Burada olan, içeride olan rektörler öğrencilerin yüzünü bile görmüyorlar. Öğrencilerle yüz teması bile olmayan rektörler bizi temsil edemez. Biz bu yüzden buradayız. Bu yüzden YÖK’ü kapatcağız diyoruz.

Öğrenciler Çevik Kuvvet ekibince gözaltına alınırken ’YÖK’ü kapatacağız’ sloganları attılar.

0 yorum :

Lütfen Yorumunuzun anlaşılır ve imla kurallarına uygun olmasına dikkat ediniz.

-