-

Ergenekon davasında açıklanan karar ve cezalar

18 Mart 2013 Pazartesi yazildi.
Sponsorlu Bağlantılar


'Ergenekon örgütünün' varlığı tespit edildi

'Ergenekon örgütünün' varlığı tespit edildi

Ergenekon davasında savcı Mehmet Ali Pekgüzel mütalasını açıkladı.

Ergenekon Davası'nda sona geliniyor. İddia makamı savcılar bugünkü duruşmada 2271 sayfadan oluşan mütalaalarını mahkemeye sundu. Mütaalada ''Ergenekon örgütünün sabit olduğu tespit edilmiştir'' denildi. Savcı, Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ için ağırlaştırılmış müebbet hapis istedi.
Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 67'si tutuklu 275 sanıklı “Ergenekon” davasının 281. duruşması başladı.


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, gazeteci Tuncay Özkan ve emekli orgeneraller Hasan Iğsız ile Hurşit Tolon'un da aralarında bulunduğu 41 tutuklu sanık katıldı.
Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Ankara GATA'da tedavi gören Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli tuğgeneraller Veli Küçük ve Levent Ersöz ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 26 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.
Duruşmada dosyada bulunan delillere ve tanık ifadelerine ilişkin, tutuklu sanık Tuncay Özkan’ın avukatı Celal Ülgen’e söz verildi.
Geçen celse konuşmak için bir dakkika süre istediğini ancak sürenin kendisine verilmediğini belirten Ülgen, "O gün bir dakika duruşmayı uzatacaktı. Ama bugün 3 saattir mahkemenizin duruşmayı başlatmasını bekliyoruz. Temel olarak mahkemeden bir yakınmamız bir şikayetimiz var. Adil yargılanma hakkını hergeçen gün daha çok özlüyoruz" dedi. Avukatlara ve sanıklara tanınan 15 dakikalık süreyi eleştiren Ülgen mahkemenin adil olmasını istedi.
SAVCI MÜTAALASINI VERDİ
Davada Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, 67'si tutuklu 275 sanıkla ilgili esas hakkındaki mütalaayı tamamladıklarını belirterek, mahkemeye sundu.
Mütaalada ''Ergenekon örgütünün sabit olduğu tespit edilmiştir'' denildi.
Savcı, Ümraniye'de bombaların bulunduğu evde oturan Ali Yiğit'in ve Danıştay saldırısıyla ilgili Süleyman Esen ile Salih Kunter'in beraatini istedi.
Savcı, Sedat Peker ve Semih Tufan Günaltay'ın da aralarında bulunduğu 96 sanık hakkında silahlı örgüt üyeliği iddiasıyla 7,5 yıl ile 15 yıl arasında hapis istedi.
BAŞBUĞ'A MÜEBBET İSTENDİ
Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, emekli Orgeneral Hasan Iğsız, Orgeneral Nusret Taşdeler, Orgeneral Hurşit Tolon ve gazeteci Tuncay Özkan'ın da aralarında bulunduğu 10 sanık hakkında "Hükümetin cebir ve şiddet kullanarak ortadan kaldırmaya veya görevlerini kısmen ya da tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs" iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi. Savcı, İlker Başbuğ'un da aralarında bulunduğu 10 sanık hakkında "örgüt yöneticiliğinden" ceza verilmesine ise gerek olmadığı belirtildi.
ALPARSLAN ASLAN'A 4 KEZ MÜEBBET İSTEMİ
Danıştay saldırısının faili Alparslan Arslan'ın "darbeye teşebbüs" ve "kasten adam öldürmek" suçlarından 2'şer kez olmak üzere toplam 4 kez müebbet hapsi istendi.
DALAN VE ÇÖMEZ'İN DOSYASI AYRILDI
Bedrettin Dalan ve Turan Çömez'in de aralarında bulunduğu 5 firari sanığın dosyasının ayrılması istendi
DURUŞMADA TARTIŞMA
Duruşmada mütalaa okunurken tartışmalar çıktı. Avukatlar taleplerinin karara bağlanmasını istedi. (DHA)

0 yorum :

Lütfen Yorumunuzun anlaşılır ve imla kurallarına uygun olmasına dikkat ediniz.

-