-

Cimbom tabiri nedir - nasıl çıkmıştır - anlamı nedir - Galatasaray'a neden denmiştir?

27 Mart 2012 Salı yazildi.
Sponsorlu Bağlantılar


Galatasaray Spor Kulubü nün kurulduğu 1905 yılından itibaren bazı sloganlar kuluple özdeşleşmiş ve tarihsel bir boyut kazanmıştır.Bu sloganlardan en ekisi Galatasaraylı Ruşen Eşref Ünaydın a ait olan :”Dayan galatasaray” sloganıymış .1924 yılından itibaren yepyeni bir slogan “RE RE RE RA RA RA GALATASARAY GALATASARAY CİM BOM BOM “.
Mektepli mektepsiz binlerce galatasaraylı artık bu sloganla takımı coşturmaya başlamış.Bu sloganı Türkiye ye getiren Sabit Cinol’dur. Cinol eğitim için gittiği İsviçre de aynı zamanda futbol oynuyordu Futbolcusu olduğu Servette kulubünün sloganından esinlenen Cinol bu sloganı galatasaraya uyarlamış ve bu adptasyon çalışması kulüp ve geniş çevrelerce benimsemiş.75 yıllık bu tarihi slogan bugün galatasaray ile aynı anlamı taşımaktadır.


-Sloganın Türkiye'ye gelişi-

"Cim Bom" sloganını Türkiye'ye, Galatasaray'ın eski oyuncusu Sabit Cinol getirdi.

Eğitim için gittiği İsviçre'de, aynı zamanda Servette Kulübü'nde futbol oynayan Sabit Cinol, taraftarların "jim bom bom" tezahüratlarından etkilendi.

İstanbul'a 1924 yılında dönen Cinol, Galatasaray Kulübü'ne geldiğinde, Servette takımının sloganını önce arkadaşlarıyla paylaştıktan sonra, bunu "re re re ra ra ra Galatasaray,Galatasaray Cim Bom Bom" olarak uyarladı. Sabit Cinol'un uyarladığı bu slogan, zaman içinde Galatasaray taraftarlarından büyük teveccüh
gördü ve bugünkü tezahürat doğdu.

Bugün Galatasaray ile özdeşleşen bu slogan, aynı zamanda Türkiye'de bir spor kulübünün kullandığı en eski slogan olarak da kabul ediliyor.  


1957 yilinda o zamanki tribun liderimiz i murtaza abimiz guney amerikanin amazon nehrine timsah avina cikmistir. yanina rehber olarakda Jim isimli avusturalyali arkadasinida almistir.Jim avusturalyali oldugu icin timsahlar hakkinda bilgisi coktur. murtaza abimiz ise timsahi sadece gulhane parkinda gormustur. zaten bugunki discovery channel da crocodile hunter isimli programiyla izledigimiz timsah avcisi, murtaza abimizin yaninda bulunan ve rehberlik yapan Jim’in oz ve oz amcasinin ogludur.
Şimdi gel gelelim Cim Bom Bom kelimesinin nereden gelmistir. bildiginiz gibi malum Cim sozcugu o zamanki avusturalyali rehberlik yapan Jim”in isminden uyarlanmistir. Ingilizcede “j” harfi turkcemizde “c” sesi verdigi icin , sozcuk “j” harfinle degil “c ” harfiyle yazilir.
O zamanin amigosu murtaza abimiz ( nur icinde yatsin) eger nehirde timsah gorurse Jim’in eline silahini alip hazir olmasi icin “bom bom” kelimesini soyler.Tipki silah patladiginda cikan ses gibi, yani BOM!! BOM!!. Murtaza abimiz samiyende dogup buyumus, ve hic bir zaman yurt disina cikmamistir. taaki bu bahsettigim timsah avina kadar. bu yuzdende ingilizcesi yoktur. onun icin Jim’i timsah gordugunde hazir olmasi icin “jim, BOM BOM!!!” diyerek timsah gordugunu ve Jim’in eline silahini almasini anlatmak istemistir.
Murtaza abimiz haftalar suren timsah avindan sonra liglerinde baslamasiyla samiyene geri donmustur. tribunde amazon nehrinde basindan gecenleri anlatir. tribunler gulmekten yerlere yatarlar. olay tribunlerde agizdan agiza yayilir ve hep beraber Cim Bom Bom !!! diye tempo tutarlar.

0 yorum :

Lütfen Yorumunuzun anlaşılır ve imla kurallarına uygun olmasına dikkat ediniz.

-